LASER

LASER

LASER

Laserska terapija je neinvazivna metoda, ki uporablja koncentrirano svetlobo določene valovne dolžine za spodbujanje regenerativnih procesov v tkivih. Obsevanje s terapevtskim laserjem deluje biostimulativno na celični nivo, kar pomeni, da pospešuje presnovne procese in celično obnovo.

Kako deluje laserska terapija?

Laserska energija prodira skozi kožo in mehka tkiva, kjer:
Stimulira mitohondrije
Poveča proizvodnjo ATP (adenozin trifosfata), kar pospešuje celično delitev in regeneracijo.
Zmanjšuje vnetje
Zavira sproščanje vnetnih mediatorjev in spodbuja krvni pretok.
Lajša bolečino
Vpliva na živčne receptorje in zmanjšuje občutek bolečine.
Pospešuje celjenje (a pretežno le površinskih ran/poškodb)
Spodbuja tvorbo kolagena in regeneracijo poškodovanih tkiv.

Globina prodiranja laserske svetlobe je odvisna od valovne dolžine laserja, njegove moči in vrste tkiva. Sodobni terapevtski laserji omogočajo natančno prilagajanje parametrov glede na vrsto tkiva in globino ciljnega področja, kar zagotavlja optimalne terapevtske učinke.

Na celični ravni laserska svetloba spodbuja biokemične procese, ki so ključni za obnovo in optimalno delovanje tkiv. Fotoni laserske svetlobe vstopajo v celice in se absorbirajo v mitohondrijih, kjer spodbujajo proizvodnjo ATP, ki je glavni vir energije za celično delovanje. Povečana razpoložljivost energije omogoča pospešeno celično aktivnost, vključno s povečano sintezo beljakovin in regeneracijo poškodovanih celičnih struktur.

Učinki laserske terapije

NA TKIVA
Laserska terapija pozitivno vpliva na naslednje fiziološke procese v tkivih:
01
Protivnetno delovanje
Zmanjšuje koncentracijo vnetnih citokinov in prostaglandinov, ki so ključni mediatorji vnetja. To pripomore k zmanjšanju otekline, rdečine in bolečine na prizadetem območju.
02
Analgetični učinek
Laserska terapija zmanjšuje bolečino preko več mehanizmov, vključno z zmanjšanjem vnetja, modulacijo živčnih impulzov in sproščanjem endorfinov, ki so naravni analgetiki telesa.
03
Izboljšana mikrocirkulacija
Laser spodbuja nastajanje novih krvnih žilic (angiogeneza) in povečuje pretok krvi v obstoječih žilah, kar izboljša oskrbo tkiv s kisikom in hranili.
04
Povečana sinteza kolagena
Stimulacija fibroblastov vodi v povečano proizvodnjo kolagena, kar je ključno za celjenje ran, regeneracijo tkiv in zmanjšanje brazgotinjenja.

Področja uporabe

LASERSKE TERAPIJE

Laserska terapija je klinično dokazano učinkovita pri zdravljenju kožnih in površinskih sprememb, njena učinkovitost pri zdravljenju mišično-skeletnih težav pa je zelo vprašljiva. Kljub možnosti, da močnejši laser prodre globlje v tkivo, so največja ovira maščobne celice, ki laserski snop odbijejo in razpršijo, kar je razlog za omejeno učinkovitost pri poškodbah pod nivojem kože. Uporabljamo jo pri sanaciji sledečih stanj:

Rane
Pospešuje celjenje kroničnih in akutnih ran (npr. diabetične razjede, preležanine). Laserska svetloba izboljša prekrvavitev, zmanjša vnetje in spodbudi proliferacijo celic, kar pospeši proces celjenja in zmanjša tveganje za okužbe.
Brazgotine
Izboljša videz in elastičnost brazgotin ter zmanjša tvorbo keloidov. S stimulacijo reorganizacije kolagenskih vlaken pripomore k bolj funkcionalnemu in estetsko sprejemljivemu celjenju.
Opekline
Pospešuje regeneracijo kože in zmanjšuje bolečine. Laserska terapija lahko pomaga zmanjšati vnetje, pospešiti epitelizacijo in zmanjšati tveganje za razvoj hipertrofičnih brazgotin po opeklinah.
Kožne okužbe
Pomaga pri zdravljenju herpesa (herpes simplex, herpes zoster) in drugih površinskih okužb. Laserska svetloba lahko zavira razmnoževanje nekaterih patogenov in hkrati krepi imunski odziv prizadetega tkiva.

Naš pristop

K LASERSKI TERAPIJI
Ikona-12

V Fizioterapiji ENO lasersko terapijo izvajamo le na podlagi predhodnega kliničnega pregleda, ki omogoča pravilno prilagoditev terapije in zagotavlja varnost postopka. Pri tem upoštevamo tudi kontraindikacije, kot so rakava obolenja, akutne vnetne bolezni, bolezni ščitnice, nosečnost, težave s strjevanjem krvi, vsadki ali materiali v telesu ter epilepsija, kar zagotavlja varno in učinkovito terapijo.

Ikona-12
Ikona-22

Uporabljamo jo le pri patologijah, kjer je njena učinkovitost podprta z dokazi, kar omogoča optimalno rehabilitacijo in pripomore k hitrejšemu okrevanju ter izboljšanju funkcionalnosti. Ker se je laser izkazal predvsem v celjenju površinskih poškodb, je pri stanjih, ki jih obravnavamo, redko uporabljen. V določenih fazah celjenja tkiv lahko brazgotinjenje celo poveča. Naš terapevtski pristop temelji na znanstvenih dokazih in kliničnih izkušnjah, kar zagotavlja varno in učinkovito obravnavo.

Ikona-23

Naši fizioterapevti imajo strokovno znanje in izkušnje za optimalno doziranje in aplikacijo laserske terapije, kar zagotavlja najboljše možne rezultate. Med terapijo natančno sledimo protokolom zdravljenja in po potrebi prilagajamo parametre glede na vaš odziv in napredek.

Ikona-23

Naroči se na terapijo